KONGRE SEKTÖRÜNÜN EN FAZLA ZİYARET EDİLEN WEB SİTESİ "KONGREUZMANI.COM"
Sponsorluk koşulları ve teklif talebi için: me@minduce.comHızlı erişim için: 0 (216) 410 44 14

2018, Turizmde ‘Umut’ Yılı

Erken rezervasyon döneminde Rusya, İngiltere ve Almanya’dan gelen yoğun ilgi, turizmcinin yüzünü güldürdü. Kötü geçen yılların ardından 2018’e umutlu bir başlangıç yapan turizmciler, seyahatseverleri tatillerini son dakikaya bırakmamaları yönünde uyarıyor.

Turizmin kalbi dört gün boyunca Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda (EMITT) atıyor. Turizm acentalarının yanı sıra ulaşım şirketleri, oteller, belediyeler, turizm dernekleri ve farklı ülkelerden temsilcilerin bir araya geldiği EMITT, bugün sona eriyor. 85 ülkeden 1065 katılımcının yer aldığı fuarda, turizmcilere yeni yıl beklentilerini ve turizm sektörünün geleceğini sorduk. İşte görüşler:

‘Rusya, önemli pazar’
Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık: 2018’de umut vaat eden bir trend var. Çift haneli büyüme gerçekleştireceğiz. Rusya, en önemli kaynak pazarlarından biri. 2017’de 5 milyona yakın Rus misafir ağırladık; 2018 ve sonrasında bu sayıyı 10 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.      

‘Harcamayı artırmalıyız’
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin: Fuarda Anadolu’dan iç turizm açısından kendini tanıtan şehirler öne çıkıyor. İç turizmin hareketlenmesi, ekonomi açısından çok önemli. Turist başına yapılan 650 dolar harcamayı artırmamız şart. 2018, bir umut yılı ancak sektörün güçlü hale gelmesi 2019’u bulacak. 

‘Kötü günler artık bitti’
Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal:
Yabancı turistler 2018’de Türkiye’deki otelleri dolduruyor. İç pazara çok yer kalmadı. Rusya ve İngiltere’den yoğun satış yapılıyor. Yer bulmak isteyenler bir an önce rezervasyonlarını yaptırsınlar. Geçen yıla göre yüzde 40 büyüdük. Önceki yıllar kötü olaylar yaşandı ama geride kaldı. 2018’den umutluyuz. 

‘Dijital dönüşüm şart’
Tatil.com Genel Müdürü Uğur Altun:
Türkiye, tarih, kültür ve doğal güzellikler bakımından çok zengin. Her sektörde dijital dönüşüm gerçekleşiyor ve tercih edilir olmanız için kişilere hız ve kolaylık sunmanız gerekiyor. Biz de içerik ve altyapı konusunda kendimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz. 

‘Önce, kaliteli hizmet’ 
Gezinomi Genel Müdürü Kazım Pehlivan:
Rus ve Alman pazarında işler iyi gidiyor. Bunlar sevindirici gelişmeler. Tesislerin müşterilerine verdikleri hizmeti daha da güçlendirmesini bekliyoruz. Çünkü ekonominin gelişmesi kaliteli hizmetten geçiyor.  

‘Esas sıçrama 2019’da’
Martı Otel İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin:
Rusya, Almanya, İngiltere, İran’dan alınan sinyaller iyi. Deniz, kum, güneş turizmi hareketli geçecek. Kişi başına yapılan harcamalarda 1000 doları hedeflemeliyiz. 2017 yara sarma yılıydı, esas sıçrama 2019’da olacak. 

‘Yeni oteller açacağız’
Elite World Hotels Satış ve Pazarlama Direktörü Emel Elik Bezaroğlu:
Önümüzdeki aylarda ekstrem bir şey olmadıkça turizm geçen yıla göre iyi geçecek. 2018’de Anadolu yakasında, 2019’da da Sapanca’da otel açacağız. Kongre turizminin yeniden Türkiye’ye gelmesini temenni ediyoruz. 

‘Global ürünler gerekli’
Bedsclick CEO’su Faik Almendi:
Dijitale yatırım yapmayanlar 5 yılda silinecek. Turizm dünyada 7.2 trilyon dolarlık bir pazar. Türkiye, 2015’te bunun 35 milyar dolarını aldı. Global ürünler geliştirmeliyiz. 

‘Yüzde 70’lik artış yakaladık’
Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar:
Erken rezervasyonda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70’lik artış yakaladık. 2018 için yüzde 50’lik büyüme hacmine erişeceğiz. 2018’de İngiltere ve Rusya’nın yanı sıra yeni pazarlardan Çin ve Hindistan’dan da büyük bir ilgi olacağını düşünüyoruz. Yerli misafirin uygun fiyatta yer bulabilmesi için erken rezervasyon fırsatlarını değerlendirmesi çok önemli. 

‘Çok iyi yönde sinyaller alıyoruz’
Celestyal Cruises Türkiye Temsilcisi Karavan Cruises Direktörü Özgü Alnıtemiz:
Turizmde 2018 için hava daha iyi. Yabancı turistler tatil planlarını erken yaptığından sinyaller iyi yönde. Rezervasyonlarımızda yüzde 40 artış var. Gemiler daha dolu gelecek gibi görünüyor. 2015’ten bu yana düşüş vardı; Türkiye rotadan çıkarılmıştı. Bu yıl 150 bine yakın yabancı turisti ağırlayacağız. Geçen yıl Türkiye’de 60 bin turist kruvaziyeri tercih etti; 20 binini biz götürdük. 25-30 bin yerli turisti gezdireceğiz. 

‘Oda bulmakta zorlanacaklar’
Tatilsepeti.com Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz:
2018’de ciddi bir büyüme bekliyoruz. Geçen yıla göre kişi sayısı olarak yüzde 10-15 artış öngörülüyor. İç pazarda tatil yapmayı düşünen herkese erken rezervasyon yaptırmalarını öneririz. Yurt dışından çok turist geleceği için oda bulmakta zorlanacaklar. Sezona kalırlarsa fiyatlar da yükselecek. Son 3 yıldır turistler son dakika rezervasyon yapsalar da tatile çıkabiliyorlardı ancak bu yıl böyle olmayacak. 
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2018-turizmde-umut-yili-gundem-2599193/


Yorumlar


bir minduce projesidir
copyright 2010-2018 ©   |   kullanım koşulları & gizlilik
E-Bülten Aboneliği Yeniliklerden haberdar olmak için kayıt olun.
Kongre Ekle Eklenecek kongrenin bilgilerini giriniz.
GÜNÜN İPUCUTakvim modu ile yıl içerisinde düzenlenecek kongre sayılarına toplu olarak ulaşabilirsiniz.
Bizi Facebook'ta Takip Edin